Každé dítě má právo vyrůstat v prostředí plném bezpečí, lásky a podpory. To však bohužel není realita pro všechny. Statistiky ukazují, že v České republice stále 63 % rodičů používá tělesné tresty jako způsob výchovy. Tento přístup, byť často považovaný za „tradiční“ nebo „nezbytný“, má na děti vážné a dlouhodobé důsledky.
Tělesné tresty: Násilí, které zanechává stopy
Fyzické tresty nejsou jen otázkou okamžité bolesti. Výzkumy jednoznačně ukazují, že mohou vést k vážným psychickým problémům. Děti, které byly vystaveny násilí v jakékoliv formě, mají vyšší riziko rozvoje úzkostí, depresí či agresivního chování. Trauma způsobené fyzickými tresty může ovlivnit nejen jejich dětství, ale také dospělý život.
Vztahy v rodině mají zásadní vliv na duševní zdraví. Pokud děti vyrůstají v prostředí, kde jsou vystaveny násilí nebo strachu, jejich sebehodnocení a schopnost zvládat stres se výrazně oslabují. Místo lásky a důvěry se naučí žít s pocitem, že problémy se řeší silou.
Nová legislativa jako krok ke změně
Vědomí, že tělesné tresty jsou škodlivé, vede k celosvětové snaze je omezit či zakázat. Česká republika je jednou z mála zemí v Evropě, kde stále neexistuje zákon zakazující fyzické tresty na dětech. To chceme změnit.
Podpořme zákon proti tělesnému trestání dětí a postavme se za bezpečné dětství bez násilí. Tento zákon není omezováním rodičovských práv, ale o vytvoření podmínek, ve kterých děti mohou vyrůstat beze strachu a traumatu.
➡️ Více o iniciativě a jak ji podpořit naleznete na: www.detstvibeznasili.cz
Společně za bezpečnější svět pro naše děti
Každé dítě má právo na dětství plné radosti, nikoliv strachu. Je čas přehodnotit zastaralé přístupy k výchově a vytvořit prostředí, kde budou naše děti vyrůstat s vědomím, že násilí není nikdy odpověď.
Podporou tohoto zákona můžeme nejen změnit pohled na výchovu, ale také ukázat, že duševní zdraví dětí je pro nás prioritou. Společně můžeme vytvořit bezpečnější svět.
Vaše Jarmila Levko