Mezinárodní den duševního zdraví: Proč je důležité se věnovat péči o naši mysl?

Dnes slavíme Mezinárodní den duševního zdraví, který byl vyhlášený Světovou federací pro duševní zdraví poprvé v roce 1992 s cílem šířit osvětu o tématu duševního zdraví a připomenout důležitost péče a prevence duševních onemocnění.  Tento den je každoroční příležitostí upozornit na význam duševního zdraví a důležitost péče o naši mysl. Projekt Duše nade vše se k této příležitosti připojuje a připomíná, že péče o duševní zdraví by měla být součástí každodenního života a součástí naší rutiny jako třeba čistění zubů.

V posledních letech jsme svědky vzrůstajícího počtu lidí trpících různými duševními onemocněními. Tento trend lze přičíst několika faktorům. Moderní technologie a sociální média často zvyšují pocity izolace, stresu a srovnávání se s ostatními, což může přispět k psychickým potížím. Rychlé tempo života, pracovní tlak, ekonomické nejistoty a osobní problémy dále zhoršují situaci. Nedostatek sociální podpory a porozumění může komplikovat proces zotavení. Genetické predispozice, chemické nerovnováhy v mozku a různé životní okolnosti hrají klíčovou roli v rozvoji duševních onemocnění. Přestože se povědomí o těchto problémech zvyšuje, stigma stále brání mnoha lidem v hledání potřebné pomoci, což podtrhuje nutnost otevřené diskuse a podpory v oblasti duševního zdraví.

Duševní zdraví není samozřejmost

Duševní zdraví ovlivňuje to, jak myslíme, cítíme a jednáme. Ovlivňuje naše rozhodování, zvládání stresu a budování vztahů. V průběhu života se můžeme setkat s různými výzvami, které nás mohou přetížit a narušit naši duševní pohodu. Právě proto je důležité zaměřit se na prevenci a včasnou pomoc.

Co můžeme udělat pro své duševní zdraví?

Péče o duševní zdraví může mít různé podoby – od pravidelného odpočinku a zdravého životního stylu až po hledání odborné pomoci, pokud ji potřebujeme. Je důležité zbavit se stigmatizace spojené s duševními obtížemi a neváhat si říct o pomoc, a o to se snažíme i v našem projektu – pomoci těm, kteří uvízli nejenom ve své hlavě.

Projekt Duše nade vše právě nyní přichází s druhým krokem, který je věnován tématu: Co dělat, když zjistíte, že k cestě za vlastním duševním zdravím budete potřebovat pomoc psychologa. Proto neváhejte a ponořte se do podcastů a videí, které jsme pro vás na toto téma připravili.

Duševní zdraví je základem pro šťastný a vyrovnaný život. Není to něco, co by se mělo přehlížet nebo podceňovat. Duše nade vše je heslo, které bychom si měli připomínat nejen u příležitosti Dne duševního zdraví, ale každý den.

Vaše Jarmila Levko

Projekt „Duše nadevše“ vznikl pod hlavičkou poslankyně Jarmily Levko v rámci iniciativy STAN pro mladé. Věříme, že mladí lidé jsou klíčovou součástí naší společnosti a mají právo na plnohodnotný, perspektivní a naplněný život ve společnosti. 

Kampaň usiluje o destigmatizaci návštěv psychologa, dále informuje o problematice duševního zdraví mladých, propaguje péči o wellbeing a psychohygienu. Prostřednictvím webových stránek poskytuje jednotný informační portál, pomocí kterého se dá dostat na místa, kde lze najít pomoc. 

Po legislativní stránce projekt usiluje o posílení financování veřejných služeb včetně větší transparentnosti, zajištění dostatku terapeutů, psychologů, psychoterapeutů.

Na projektu spolupracujeme s organizacemi Nevypusť duši a Anabell. 

Chcete se na něco zeptat? Na stránkách vám něco chybí? Máte nějaké připomínky? Neváhejte nám napsat.