DOPORUČUJEME: Duše na ulici

Armáda spásy chce prostřednictvím projektu Duše na ulici upozornit na problematiku duševního zdraví, které se stalo v dnešní době ústředním tématem. Společnost si totiž čím dál více uvědomuje, že péče o duši je stejně tak důležitá, jako péče o tělo. Tato skutečnost ale zcela neplatí u klientů Armády spásy, tedy lidí bez domova. Přitom právě oni jsou v oblasti zdraví a péče o něj jednou z nejvíce ohrožených skupin, protože pobyt na ulici patří k zásadním faktorům, které zdraví ohrožuje.

Téma duševního zdraví se v dnešní době stává ústředním společenským tématem, neboť čím dál více dochází k uvědomění, že péče o duši je minimálně stejně tak důležitá, jako péče o tělo. 

To však tak docela neplatí v případě naší cílové skupiny, tedy lidí bez domova. 

Tato skutečnost je o to překvapivější, neboť právě ti jsou v oblasti zdraví lidmi nejvíce ohroženými díky zásadním faktorům zdraví ovlivňujícím a přímo souvisejícím s pobytem na ulici, v jejichž důsledku trpí většinové procento zdravotními potížemi charakteru fyzického, psychického nebo jejich kombinací. 

Uveďme si proto několik důležitých faktů: 

Zdravotní problémy, a to zejména psychického původu, jsou třetí ze 4 hlavních cest vedoucích k životu na ulici, procentuálně se právě tato příčina týká 10 – 15% z nich. V jejich případě bychom tedy mohli říci, že psychické potíže byly příčinou nebo jednou z příčin bezdomovectví.

Velmi alarmující číslo pak souvisí s důsledky bezdomovectví, a to je číslo 80. Právě tolik procent lidí z této skupiny se totiž potýká s psychickými problémy souvisejícími přímo s pobytem na ulici. 

U 100% lidí bez domova můžeme bohužel nalézt přítomnost traumatu. Ať už byly důvody vedoucí k bezdomovectví jakékoli, situace, kdy hrozí skutečné riziko, že se ocitnete bez přístřeší, moment samotný, nebo následná realita pobytu na ulici, je totiž zcela nepochybně velmi traumatizující.  

S přihlédnutím ke všemu výše zmíněnému je tedy zřejmé, že tento typ péče, tedy péče o duševní zdraví, by se měl stát nedílnou součástí řešení klientovy situace. 

Přispět můžete jednorázově nebo pravidelně na tomto odkazu: https://www.darujme.cz/dusenaulici.

Projekt „Duše nadevše“ vznikl pod hlavičkou poslankyně Jarmily Levko v rámci iniciativy STAN pro mladé. Věříme, že mladí lidé jsou klíčovou součástí naší společnosti a mají právo na plnohodnotný, perspektivní a naplněný život ve společnosti. 

Kampaň usiluje o destigmatizaci návštěv psychologa, dále informuje o problematice duševního zdraví mladých, propaguje péči o wellbeing a psychohygienu. Prostřednictvím webových stránek poskytuje jednotný informační portál, pomocí kterého se dá dostat na místa, kde lze najít pomoc. 

Po legislativní stránce projekt usiluje o posílení financování veřejných služeb včetně větší transparentnosti, zajištění dostatku terapeutů, psychologů, psychoterapeutů.

Na projektu spolupracujeme s organizacemi Nevypusť duši a Anabell. 

Chcete se na něco zeptat? Na stránkách vám něco chybí? Máte nějaké připomínky? Neváhejte nám napsat.