Duševní zdraví máme jen jedno aneb proč naše hlava potřebuje prázdniny

Duševní zdraví jsem si už před léty zvolila jako jednu ze svých osobních priorit, protože bez něho se člověk nehne z místa. Začít se o něj starat až když přijdou potíže, ať už je to pracovní přetížení, stres či nedostatek kvalitního spánku, je pozdě. Základem prevence duševních potíží je bezesporu kvalitní odpočinek.

A tak snad příliš nepohorším všechny přítomné workoholiky, když se dnes místo na práci zaměřím na odpočinek. Zastavme se na chvíli! Dnešní doba je rychlá. Zběsile utíká dopředu a stále trpíme nedostatkem času. O politicích to platí o to více, že jejich práce je limitována volebním obdobím. Zákony, které se nestihnou připravit a schválit často spadnou pod stůl. Zkrátka práce nikdy nepočká, s myšlenkami na pracovní úkoly usínáme i vstáváme.

Léto je ideální příležitostí vyčistit si hlavu a připravit se na další náročné pracovní dny. Pokud si každý z nás, ať už pracující či student, dá možnost vědomě si odpočinout, odsunout starosti na vedlejší kolej a jen tak být, vrátí se nám to v dobrém. Po dobře strávené dovolené mívá člověk větší chuť do práce, přicházejí nové nápady a věci často opět dávají smysl. Každý člověk by si měl dopřát být v létě alespoň dva týdny off-line.

Být off-line, mít možnost trávit čas se svými dětmi, zajít si na dobrou večeři s přáteli, opéct si buřta, zazpívat si u táboráku, to jsou aktivity, které mně osobně vlévají sílu do žil a pomáhají mi být tím, kým primárně jsem – obyčejným člověkem.

Duše nade vše aneb staráme se o duševní zdraví

Uvědomila jsem si, že nestačí, když se budeme starat jen o své duševní zdraví, ale měli bychom mít snahu se minimálně přičinit o lepší náladu druhých. Proto jsem se rozhodla společně s Eliškou Vetýškovou spustit projekt Duše nade vše, který cílí na duševní zdraví mladých lidí.

V rámci projektu jsme spustili sérii podcastů s psychologem Martinem Sedláčkem na různá témata, přinášíme příběhy mladých lidí s duševními problémy, spolupracujeme s řadou neziskových organizací a součástí jsou i živé besedy s psychologem.

Pro zachování duševního zdraví celé naší komunity je klíčové, abychom doopravdy odpočívali a uměli si říct, kdy je toho na nás hodně. Věřte mi, že kvůli dvěma týdnům mimo telefon a mimo civilizaci se svět nezhroutí a vy díky volnu, které si dopřejete, také ne.

Vaše Jarmila Levko

Článek vyšel v rámci srpnového čísla STANovin 2024.

Projekt „Duše nadevše“ vznikl pod hlavičkou poslankyně Jarmily Levko v rámci iniciativy STAN pro mladé. Věříme, že mladí lidé jsou klíčovou součástí naší společnosti a mají právo na plnohodnotný, perspektivní a naplněný život ve společnosti. 

Kampaň usiluje o destigmatizaci návštěv psychologa, dále informuje o problematice duševního zdraví mladých, propaguje péči o wellbeing a psychohygienu. Prostřednictvím webových stránek poskytuje jednotný informační portál, pomocí kterého se dá dostat na místa, kde lze najít pomoc. 

Po legislativní stránce projekt usiluje o posílení financování veřejných služeb včetně větší transparentnosti, zajištění dostatku terapeutů, psychologů, psychoterapeutů.

Na projektu spolupracujeme s organizacemi Nevypusť duši a Anabell. 

Chcete se na něco zeptat? Na stránkách vám něco chybí? Máte nějaké připomínky? Neváhejte nám napsat.